Pēc 21.jūnija akcijas „Izgaismo Latviju” „1836 ceļš”, kas ved apkārt Latvijai, būs iezīmēts ar kopumā 132 īpaši iezīmētiem koka ceļa stabiem, ik pēc aptuveni 20 kilometriem. Taču 32 no tiem būs īpaši – tos maršruta izpētes gājienos 32 no 43 pierobežas novadiem pēdējo divu gadu laikā kopīgi ierakuši gājienu dalībnieki.

Gājienu laikā ieviesusies īpaša ceļa staba ierakšanas tradīcija. „Ar staba ierakšanu sācies teju katrs no gājieniem, un tajā piedalās visi gājiena dalībnieki. Laika gaitā pieņemts, ka vīri rok bedri, atnes stabu un ierok, savukārt meitenes apiet stabam apkārt, to iemīdot un apmīļojot. Stabiņa iemīdīšanas laikā kopīgi dziedam Ilgas Reiznieces un Imanta Ziedoņa dziesmu „Mīl katrs baltas maizes riku,” stāsta Imanta Ziedoņa muzeja pārstāve Žanete Grende.

Mīl katrs baltu maizes riku,
es mīlu lauku rudens pliku,
kad tas stāv kluss un atbrīvots,
kad beidzies apkūlību gods,
nekas nav palicis vairs topus,
viss savācies un beidzies kopus
mēs varam, brāļi, pasēdēt,
un norunāt, ka vairāk pret
viens otru sliktu nedarīsim,
jo mūžs ir kā rudzi īsi,
un galā viena vārpa vien;
pat, ja nav vēja katru dien`
es otri vārpai paklanos,
es negaidu, ka man ko dos,
es stāvu stiebra, zaļā kātā,
man tikai ziedēšana prātā,
un graudi, ko es tikko jaužu,
tie manī ir jau mūsuļaužu. /I.Ziedonis/

Leišmalītes stabi – egles no Ziedoņa dzimtas mājām

1836 ceļš simboliski sadalīts četros posmos – Piejūra, Leišmalīte, Māras ceļš un Ziemeļmeita. Leišmalītes ceļš ir īpašs ar to, ka šīs vietas savulaik izstaigājis arī Imants Ziedonis, un tas kļuvis par iedvesmu vairākiem no viņa literārajiem darbiem. Leišmalīte tiks dēvēta par, iespējams, garāko muzeju pasaulē, tāpēc zīmīgi, ka 1836 ceļa iezīmēšanai Leišmalītē izmantotas egles no Imanta Ziedoņa dzimtas mājām Murjāņos, kuras savulaik nācās nocirst kaitēkļa – astoņzobu mizgrauža nedarbu dēļ.

„Egles nācās nocirst, taču mēs tām atradām divus lietderīgus risinājumus. No tām tapa 11 ceļa stabi, kas iezīmē 1836 ceļu Imantam īpašā vietā – Leišmalītē. Tur, pa „1836 ceļu” ejot, var lasīt Ziedoņa domas, citātus un atziņas. Savukārt egļu stumbeņi joprojām ir pie muzeja Murjāņos un pārveidoti interesantos mākslas objektos – tajos ievietoti atskaņotāji, un muzeja apmeklētāji var nākt ar savām austiņām vai izmantot mūsējās un klausīties Ziedoņa balss ierakstus, kur viņš lasa epifānijas, savu dzeju un spriež par dzīvi. Ieraksts ir aptuveni deviņas stundas garš. Tā ir ļoti interesanta sajūta: dabā esot klausīties Ziedoņa balsī,” stāsta Žanete Grende.

Katrs no 11 ceļa stabiem Leišmalītē ir atšķirīgs, jo katru rotā kāds unikāls Imanta Ziedoņa citāts no grāmatas „Tu dzīvoji dižu darbu”. Dzejnieks savulaik izlasījis ļoti lielu skaitu latviešu tautasdziesmu, un šajā grāmatā viņš apkopojis tajās saskatītās būtiskās kopsakarības un domu graudus. To, kuru no citātiem izvēlēties kā rotu sava novada ceļa stabam, izvēlējusies katra pašvaldība pati.

Koka stabiņi ar 1836 simboliku nākotnē kalpos kā orientieris ceļa gājējiem, taču ne ceļa zīmes. „Tie būs kā orientieris gājējiem par to, ka viņi ir uz pareizā ceļa, taču vairāk kā vieta, kur pulcēties, atnākt un būt. Gājējiem mūsdienās ir daudz citu iespēju, kā orientēties,” ceļa stabu ideju klāsta Ž.Grende.

Plašāka informācija par 21.jūnija akciju IZGAISMO LATVIJU un iespējām ikvienam piedalīties – www.izgaismolatviju.lv

 

Oriģinālais raksts – šeit.

LIELDRAUGS: